Vsako leto ista zgodba. Poletni meseci so sicer čas brezskrbnih večerov, ki pa jih dostikrat zmotijo brenčanje in piki nadležnih insektov. Niso pa vsi ljudje za komarje enako okusni. Na človekovo privlačnost komarjem lahko vpliva več dejavnikov, med drugim krvna skupina, predvsem je kri krvne skupine 0 med komarji najbolj priljubljena, telesni vonj, višja telesna temperatura, telesna aktivnost, predvsem vonj znoja, temna oblačila in celo pitje piva.
Na svetu poznamo več kot 3500 vrst komarjev, med njimi je sicer samo 10% takšnih, ki se prehranjujejo s človeško krvjo, pa še to le komarjeve samice. V Sloveniji poznamo več kot 30 vrst komarjev, najpogostejši vrsti pa sta tigrasti komar, ki je aktiven podnevi in navadni komar, ki je bolj aktiven v mraku. Tigrasti komar se še posebej hitro razmnožuje, saj je za njegov razvoj dovolj le en deci stoječe vode, v katerem se lahko razvije več sto osebkov.
Piki komarjev niso le nadležni in srbeči, pač pa lahko povzročijo tudi številne preglavice in zdravstvene zaplete. Med drugim so k nam zaradi migracij že prišle bolezni držav tropskega in subtropskega sveta, med katerimi so najpogostejše virus Zahodnega Nila, rumena mrzlica, zika, denga in čikungunja. Posebno so ogroženi popotniki, ki potujejo v območja podsaharske Afrike, Srednje in Južne Amerike, velik del Azije ter nekatere pacifiške otoke, kjer so komarji pogosto okuženi z malarijo, zaradi katere letno umre več kot milijon ljudi. Simptomi pri omenjenih boleznih so si različni, od bruhanja, povišane telesne temperature, mrzlice, znojenja, driske, glavobola, izpuščajev, do hujših posledic kot so vnetje osrednjega živčevja, zlatenice, okvare in odpovedi ledvic, vnetja in okvare možganov. Piki komarjev lahko sprožijo tudi hudo alergijsko reakcijo, kjer se velik in srbeč kolobar širi, pojavi se oteklina, koprivnica in vnetje limfnega sistema, v redkih primerih lahko pride celo do anafilaktičnega šoka in težav z dihanjem.
Za večino izmed omenjenih bolezni, razen rumene mrzlice, še nimamo ustreznih cepiv, ki bi bolezen preprečile, zato jih zdravimo simptomatsko. Pomembno je torej, da se pred piki komarjev ustrezno zaščitimo.
In kako se primerno zaščitimo?
Z nošenjem svetlih oblačilih, ki prekrijejo čim večji del telesa, z rednim umivanjem, ki odstrani bakterije in druge privlačne snovi za komarje na naši koži, pomagamo si lahko tudi s posebnimi svečami, kadili in mrežami proti komarjem. Najbolj efektivni pa so repelenti, ki naš vonj začasno prekrijejo. Teh je na trgu malo morje, sploh na kemični osnovi, čedalje bolj pa se poudarja pomen uporabe naravnih sredstev, ki niso samo blagodejni za našo kožo, pač pa tudi za okolje.